9/9

Jak wybrać bezpieczny i funkcjonalny fotelik dla noworodka

26/08/2017
Jacek Michalski

Wstęp

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka jest nielada wyzwaniem. Mnogość ofert oraz często niejasny przekaz marketingowy ze strony producentów nie ułatwiają decyzji. W tym poradniku podpowiemy wam na co zwracać uwagę przy wyborze bezpiecznego i funkcjonalnego fotelika samochodowego. Zapraszamy do lektury ;-)

Fotelik z Isofixem czy bez Isofixa?

Fotelik służy do bezpiecznego przewożenia dziecka w samochodzie, dlatego pierwsze kroki skierujmy do samochodu w którym będziemy przewozić nasze maleństwo. Sprawdźmy czy samochód wyposażony jest w system mocowania fotelika Isofix. System ten umożliwia montaż fotelika przy pomocy specjalnych, metalowych klamer znajdujących się pomiędzy oparciem siedzenia, a siedziskiem tylnej kanapy. Często na pierwszy rzut oka są one nie widoczne. Wyczujemy je wsuwając dłoń w szczelinę pomiędzy oparciem a siedzeniem. Producenci samochodów stosują oznaczenia w postaci wszywek na boku fotela z napisem "Isofix" lub różnego rodzaju oznaczenia z rysunkiem fotelika. Jeżeli auto wyposażone jest w taki system nie warto rezygnować z niego. System Isofix nie tylko przewyższa pod względem bezpieczeństwa każdy fotelik mocowany pasami ale również chroni przed błędami mocowania pasami samochodowymi.

Niektórzy producenci jak np. holenderska firma Maxi-Cosi oferuje fotelik CabrioFix przeznaczony dla dzieci od urodzenia do wagi 13 kg, który można mocować w samochodach tradycyjnie przy użyciu pasów samochodowych, jak również przy pomocy systemu Isofix po dokupieniu bazy FamilyFix.

Poza podwyższonym bezpieczeństwem przewozu dziecka w samochodzie, baza ta ułatwia i przyspiesza wpięcie fotelika. Po prawidłowym montażu otrzymujemy sygnał akustyczny oraz zapalają sie na zielono 3 diody. Fotelik CabrioFix montowany w samochodzie przy użyciu bazy Familyfix otrzymał w testach bezpieczeństwa niemieckiej firmy ADAC największą możliwą liczbę gwiazdek tj. 5 (bez bazy 4 gwiazdki).

Czy konieczny jest próbny montaż fotelika samochodowego w naszym aucie?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy wybrany przez nas fotelik będzie zapewniał bezpieczny transport jest wykonanie próbnego montażu w naszym samochodzie. Większość dobrych sklepów jak również i nasz, umożliwia taki montaż. Po przeszkoleniu przez sprzedawcę i zapoznaniu się z instrukcją obsługi, sprawdzamy czy wybrany przez nas model stabilnie i jak największą powierzchnią przylega do siedziska kanapy w naszym aucie. Następnie wsadzamy dziecko do fotelika i zapinamy je pasem znajdującym się w foteliku. Ściągamy go, luzując napinacz pasa do momentu gdy pomiędzy pasem a klatką piersiową dziecka pozostanie jedynie miejsce na płasko wsuniętą dłoń. Od prawidłowego naciągnięcia pasa zależy bezpieczeństwo naszej pociechy. Gdy zapniemy dziecko zbyt luźno może ona podczas wypadku wysunąć się z fotelika. Fotelik razem z dzieckiem przypinamy pasami samochodowymi zgodnie z instrukcją i znów maksymalnie napinamy pas tym razem samochodowy. Dzięki tej czynności pozbywamy się ewentualnych luzów. Sprawdzamy czy dziecku nie opada głowa na pierś w wyniku czego dziecko może mieć problemy z oddychaniem. Zbyt pionowy montaż fotelika w samochodzie może być spowodowany nieodpowiednio wyprofilowanym siedziskiem kanapy. Czasami zdarza się, że pasy w samochodzie są za krótkie i montaż danego fotelika nie jest możliwy. Pozostają nam wtedy dwa rozwiązania. Przymierzenie innego modelu fotelika lub wizyta w autoryzowanym warsztacie celem wymiany pasów.

Posiadając system Isofix wpinamy po prostu fotelik w zaczepy bazy bez potrzeby zapinania go za każdym razem pasami samochodowymi. Baza Familyfix posiada tzw. nogę stabilizującą. Należy sprawdzić czy opiera się ona o podłogę w samochodzie w miejscu, w którym brak schowków. Jeżeli w wyniku przymiarki wystąpiły jakieś kłopoty czynności należy powtórzyć przymierzając inny model fotelika.

Atesty czy testy?

Obecnie wszystkie foteliki samochodowe dopuszczone do sprzedaży w sklepach poddawane są tzw. testom homologacyjnym, które potwierdzają zgodność z obowiązującą normą ECE R44-04. Większość fotelików przechodzi proces homologacji bez większego wysiłku ponieważ normy stawiane fotelikom są bardzo niskie. Dużo większe znaczenie mają niezależne testy zderzeniowe wykonywane przez laboratoria takie jak np. niemiecki ADAC czy polski PIMOT. Laboratoria te badają np. za pomocą czujników umieszczonych w manekinie skutki zderzenia przy wyższej prędkości niż w przypadku homologacji. Testy przeprowadzane są nie tylko przy zderzeniach czołowych, ale również przy zderzeniach bocznych. Biorą pod uwagę stopień ochrony głowy i szyi oraz narządów wewnętrznych jamy brzusznej. Foteliki otrzymują gwiazdki, które odpowiadają skali ocen w polskiej szkole tj. 1- fotelik niebezpieczny, 5 - najwyższe bezpieczeństwo i ochrona. Reasumując sprawdzajmy ilość gwiazdek, jakie fotelik otrzymal w testach zderzeniowych niezależnych organizacji takich jak np. niemiecki ADAC czy austriacki ÖAMTC. Kupujmy foteliki, które otrzymały minimum 3 gwiazdki, pamiętając jednocześnie, że oprócz gwiazdek na bezpieczeństwo naszego dziecka wpływa prawidłowy montaż fotelika w samochodzie. Dlatego czytajmy instrukcje i wybierajmy sklepy z przeszkoloną obsługą i możliwością przymiarki fotelika przed zakupem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę kupując fotelik dla noworodka?

Jeżeli chcemy korzystać z montażu fotelika samochodowego na stelażu wózka, rozpocznijmy zakupy od wózka wielofunkcyjnego. Często jest tak, że do wybranego modelu wózka możemy dokupić fotelik tylko tego samego producenta. Wyjątek stanowi wspomniany wcześniej CabrioFix. Jest on na tyle popularny, że producenci starają się umożliwić jego montaż na swoim wózku przy pomocy tzw. adapterów. Jest to wygodna opcja np. przy robieniu zakupów w markecie. Nie zabieramy wtedy całego wózka, a jedynie sam stelaż i dziecko zapięte w foteliku.

W wyposażeniu standardowym fotelika na ogół jest daszek, czasami dołączany jest pokrowiec na nogi. Na sezon zimowy warto dokupić śpiworek do fotelika z przecięciem na pas, dzięki któremu bez przeszkód zapniemy niemowlę w foteliku. Śpiworek taki z powodzeniem można wykorzystać w wózku. Z kolei wiosną i jesienią może być potrzebna folia przeciwdeszczowa czy moskitiera.

Fotelik samochodowy 0-13 kg zawsze jest montowany tyłem do kierunku jazdy. Jeżeli wyłączymy poduszkę powietrzną, bez obaw możemy go zamontować na przednim siedzeniu i mieć dziecko pod ręką gdy samotnie podróżujemy. Montaż na przednim siedzeniu możliwy jest także przy pomocy systemu Isofix. Niestety nie wszyscy producenci aut umożliwiają to.

Nasz przeszkolony personel jest do Państwa dyspozycji, służąc radą i pomocą przy doborze fotelika samochodowego. Czekamy na Państwa opinie i pytania.

Komentarze

Twoja opinia ma znaczenie! Dzięki niej młode mamy łatwiej podejmą decyzję. Pomożesz im? ;-)

Dodaj opinię